Sevgili öğrenciler,

 

Kimya Mühendisliği; temel bilimleri, örneğin; kimya, matematik, fizik, biyoloji, çevre, ekonomi vb., kullanarak kimyasal süreçleri tasarlayabilen ve önemli endüstriyel, teknolojik ve çevresel problemleri çözümleyen bir mühendislik dalıdır. Kimya mühendisi, ekonomik olarak ham maddeyi fiziksel ve kimyasal değişimlere uğratarak ürüne dönüştürecek süreçleri tasarlayan, işleten ve geliştiren kişidir. Bu anlamda kimya mühendislerinin çalışma alanları, otomotiv sektörü, gıda sektörü, çimento sektörü, tekstil sektörü, ilaç sektörü vb., çok geniştir.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü ilk olarak 2008 yılında öğrenci almaya başlamıştır. Bölümümüz 8 kişilik akademik kadrosuyla Ahmet Necdet Sezer (ANS) kampüsünde eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve uygulama faaliyetlerini sürdürmektedir.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü olarak öncelikli hedefimiz; Kimya Mühendisliği mesleğinin gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, geçmişin ve güncelin kaynaklarına en etkin yollarla ulaşan, kaynakların yetersiz olduğu alanlarda yeni ve özgün verileri üretebilen, mesleki ve etik sorumluluk sahibi mezunlar yetiştirmektir.

Bu amaçla, dinamik ve yeniliklere açık kadromuzla, gerekli teorik ve uygulamalı mesleki eğitimin yanında öğrencinin de katılımını sağlayacak proje ve takım çalışmaları yaparak öğrencilerimize sorgulayıcı, araştırmacı ve girişken bir mühendis yaklaşımını kazandırmaya çalışmaktayız.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü olarak Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında başarılarımızla ve sizlerle birlikte yer alabilmek adına Kimya Mühendisliği’ne ilgi duyan adayları bizlere katılmaya davet ediyoruz.

Sevgilerimle,

                                                                                                                                    Prof. Dr. Meltem DİLEK

Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı

13 Temmuz 2018, Cuma 383 kez görüntülendi