Bölümümüzde Yüksek Lisans yapmak isteyen adayların, Afyonkocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından belirlenen aşağıda belirtilen kriterleri sağlamaları gerekmektedir.

1-Sayısal puan türünden ALES’ten en az 55 puan aldığını gösterir sonuç belgesinin onaylı sureti.

2-Yabancı Dil için YDS veya eşdeğerliği Üniversitelerarası Kurulca belirlenen sınavlara (TOEFL gibi) girmiş olmaları ve sonuç belgesinin onaylı sureti. *

3-Üniversitelerin Kimya Mühendisliği bölümlerinden, Malzeme Bilim ve Mühendisliği Bölümlerinden, Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümlerinden mezun olan öğrenciler yüksek lisans programımıza başvuru yapabilirler.

4-Üniversitelerin Kimya Mühendisliği Bölümleri  dışındaki lisans mezunlarına bir dönem  Bilimsel Hazırlık Programı uygulanmaktadır.

 

*Bu sınava girmeyenler de Yüksek Lisans programları için başvuru yapabilirler. Ancak başarı değerlendirmesinde Yabancı Dil Puanı SIFIR (0) olarak kabul edilecektir ve Enstitü tarafından Yabancı Dil Sınavı yapılmayacaktır.

 

Not: Yüksek Lisans programına başvuran adaylar için; ALES’in (GRE ya da GMAT gibi sınavlardan buna eşdeğer bir puanın) %50’si, lisans mezuniyet ortalamasının %20’si ve mülakat puanının %30’sinin toplamı, 100 üzerinden en az 60 puan olması gerekir.

13 Temmuz 2018, Cuma 918 kez görüntülendi